Popularne i pewne- lokaty bankowe

Opublikowano w 2014-12-31
Napisany przez Site Owner

Według danych zgromadzonych przez Narodowy Bank Polski Polacy zaoszczędzili ponad 850 miliardów złotych. Ponad 40 % oszczędności została zgromadzona na lokatach. Zdecydowana większość były to lokaty krótkoterminowe. Lokaty to najpopularniejszy i najchętniej wybierany przez naszych rodaków sposób gromadzenia pieniędzy.

Lokaty polakom kojarzą się z bezpieczeństwem. Objęte są Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Nawet gdyby doszło do upadłości banku, wpłacone depozyty zostałyby zwrócone. Choć większą elastyczność w dysponowaniu pieniędzmi dają konta oszczędnościowe, to ze względu na wyższy zysk lokaty są chętniej wybieranym produktem finansowym. Z drugiej jednak strony wpłacając pieniądze na terminowe lokaty zmniejszamy swoją płynność finansową. Wypłata środków z lokaty przed upłynięciem terminu zawartej umowy oznacza utratę zgromadzonych zysków. Z rachunku oszczędnościowego pieniądze można z reguły wypłacać w każdym dowolnym momencie bez ryzyka utraty odsetek. Oprocentowanie rocznej lokaty wynosi maksymalnie 5 %. Szału nie ma.

Najważniejsze przy lokacie- oprocentowanie

Odsetki, oprocentowanie- czyli ogólnie rzecz biorąc zysk jaki możemy otrzymać z lokaty jest najważniejszy. Tutaj musimy przestrzec wszystkich analizujących poszczególne oferty. Oprocentowanie podawane jest zwykle w kwocie brutto. Lokaty opodatkowane są podatkiem Belki. Od wypracowanej kwoty, czyli od odsetek trzeba odjąć 19 % podatku. Choć wydawać by się mogło, że oprocentowanie jest zbyt oczywistym parametrem musimy być czujni na reklamy. Czytać należy wszystko to co na bankowych reklamach przy oprocentowaniu podane jest małym drukiem. Okazuje się wtedy, że atrakcyjna oferta, atrakcyjną wcale nie jest.

Kapitalizacja odsetek

Kapitalizacja oznacza sposób naliczania odsetek do zgromadzonych środków. Najczęściej oferowane lokaty posiadają kapitalizację roczną. Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie. Przy lokacie na 10 000 zł oprocentowanej na 2,5 % naliczane jest przy wypłacie depozytu. Klient otrzymuje więc kwotę 10 000 plus 250 zł pomniejszoną o 19 % podatek Belki. Klient może jednak zdecydować się na lokatę z kapitalizacją dzienną, miesięczną czy kwartalną. Przy kapitalizacji dziennej, każdego dnia do zgromadzonego kapitału naliczane są wypracowanego odsetki. Każdego kolejnego dnia od kwoty powiększonej o odsetki naliczone z poprzedniego dnia naliczony jest nowy zysk. W efekcie zyski z lokaty mogą być większe. Ponadto przy wyborze lokaty trzeba sprawdzić od jakich kwot minimalnych można założyć lokatę czy istnieje też opcja ustanowienia pełnomocnictwa.

Komentarze

Nie ma komentarzy

Posting comments after has been disabled.

© 2019 Lokata Happy, all rights reserved

Website powered by PyroCMS