Dlaczego banki chętnie oferują lokaty bankowe ?

Opublikowano w 2015-06-17
Napisany przez Site Owner

Zapewne niejednokrotnie ktoś z Was zastanawiał się po co banki tak często oferują lokaty bankowe swoim klientom ? Jaki mają w tym interes, skoro będą za każde powierzone pieniądze musieli wypłacić klientom swego rodzaju wynagrodzenie w postaci oprocentowania lokaty. Czy pragnieniem banków jest utrzymanie dobrych relacji z klientami i przyciągnięcie ich do siebie ? Czy może banki potrzebują tych pieniędzy w znacznie innych celach ?

Gdy nie wiadomo o co chodzi, to zawsze chodzi o pieniądze. Tak jest również w tym przypadku, chociaż gdy rozpatrujemy ofertę banków to nie trudno się domyśleć co może być tematem rozważań. Banki oferują lokaty bankowe, gdyż potrzebują napływu pieniędzy, którymi następnie można w odpowiedni sposób dysponować. Należy w tym miejscu podkreślić, że kapitał banków jest w większości tworzony przez ich klientów. Jak wygląda to w praktyce ?

Banki nie posiadają swoich budżetów, które pozwalają na udzielanie wielomilionowych pożyczek na ogromną skalę. Pieniądze przeznaczane na pożyczki pochodzą od osób, które decydują się skorzystać z między innymi takich ofert jak otwarcie lokaty bankowej. Wyobraźmy sobie sytuację, w której klient banku o nazwisku Nowak chce pożyczyć pieniądze. Skąd bank je bierze ? Ano bierze je z lokaty bankowej, którą otworzył Pan Kowalski. Jak bank na tym zarobi ? Ano w taki sposób, że odsetki od pożyczki są znacznie wyższe aniżeli oprocentowanie lokaty Pana Kowalskiego.

Tym samym banki chętnie udzielają pożyczek, na których zarabiają, ale także jeszcze chętniej przyjmują lokaty bankowe, gdyż im jest ich więcej, tym więcej pożyczek można udzielać. Co oczywiste, za pożyczkę klient banku będzie musiał oddać znacznie więcej dla banku, niż bank zaoferuje temu, kto założył lokatę bankową i tym samym przyczynił się pośrednio do możliwości pożyczenia pieniędzy przez klienta pierwszego.

Można zatem powiedzieć, że bank jest pośrednikiem pomiędzy klientami, którzy decydują się pożyczać pieniądze oraz je lokować. W tym miejscu kilku z nas na pewno zastanowi się dlaczego zatem ludzie nie załatwią tego wszystkiego między sobą ? Wynika to przede wszystkim ze strachu przed oszustami, niemożnością ściągnięcia należności. Bank jest niejako gwarantem tego, że można spać spokojnie, nie martwiąc się o swoje pieniądze.

Komentarze

Nie ma komentarzy

Posting comments after has been disabled.

© 2019 Lokata Happy, all rights reserved

Website powered by PyroCMS