Sytuacja kredytobiorcy w kraju

Nasycenie kredytami gotówkowymi rośnie, szczególnie w sektorze pożyczek internetowych. Nie każdy kredytobiorca z dobrymi chęciami otrzyma do podpisania korzystną umowę kredytową. Rynek jest bardzo zróżnicowany i szczególnie wrażliwy na monitorowanie zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Jak kształtuje się sytuacja przeciętnego kredytobiorcy w Polsce? O tym w poniższym artykule.

Zróżnicowanie rynku, czy korzystne?

Branża kredytowa dzieli się standardowo na oferty dla klientów indywidualnych oraz na usługi dedykowane właścicielom działalności gospodarczych. Inne grupy docelowe rynku kredytowego to rolnicy, studenci, emeryci, niezależni specjaliści, np. prawnicy, lekarze. Klient w kategorii premium, o dużych zarobkach miesięcznych otrzymuje zawsze umowę kredytową na dogodnych, stosunkowo oszczędnych warunkach. Im gorsza zdolność kredytowa, czyli im biedniejszy klient, tym gorsza umowa, co prowadzi do wyrównania ryzyka. Bankom detalicznym i parabankom z reguły opłaca się obsługiwać jednego dużego pożyczkobiorcę, zamiast setek małych, co jest zrozumiałe z perspektywy prowadzenia normalnej działalności gospodarczej. Brak dostępu do kredytu gotówkowego to jednak problem społeczny i polityczny. Niemożliwość zaspokojenia podstawowych potrzeb konsumenckich, bo to tego sprowadza się głównie kredyt gotówkowy generuje niekorzystne nastroje w gospodarce i zmusza rząd do ustępstw w zarządzaniu programami socjalnymi. Brak kredytu w gospodarce narodowej (ogólnej) to przeniesienie ciężaru na instytucje publiczne – programy socjalne.

Zdolność kredytowa to najważniejsze pojęcie

Z drugiej strony ograniczona zdolność kredytowa pożyczkobiorcy uniemożliwia mu korzystanie ze wszystkich dostępnych instrumentów zadłużeniowych. To wynika nie tylko z polityki banków detalicznych, ale z odgórnych wytycznych Narodowego Banku Polskiego (banku centralnego) i Komisji Nadzoru Finansowego. Banki detaliczne obsługują kredyty, ale również depozyty w perspektywie społecznej. Każde zagrożenie płynności banku detalicznego odbija się wyraźnie na większych wskaźnikach ekonomicznych. Sytuacja kredytobiorcy, szczególnie najbiedniejszego pogarsza się w ostatnich latach ze względu na skrupulatne kontrole zdolności kredytowej. Złożenie zbyt wielu wniosków o kredyt to często całkowite wykluczenie z podpisania umowy. Kluczowa potrzeba to ewolucja rynku kredytów na korzyść uczciwych, a nie lichwiarskich umów. W niektórych umowach nie tylko odsetki to główny koszt, ale prowizje osiągające zawrotne kwoty, a nawet opłaty za dojazd do klienta. Świadomy kredytobiorca ma o wiele większe szanse ochrony majątku trwałego. Wiele umów na krajowym rynku kredytowym zabezpiecza się, np. nieruchomościami, czy stosunkowo groźnymi wekslami in blanco. Takie postępowanie jest z gruntu negatywne dla pożyczkobiorcy, który za uzyskanie niewielkich pieniędzy płaci ryzykiem utraty majątku generowanego przez całe pokolenia.

Alternatywne formy finansowania potrzeb w natarciu

Znacząca poprawa następuje natomiast w sektorze pożyczek społecznościowych, a także pożyczek uzyskiwanych od prywatnych inwestorów na spersonalizowanych warunkach. Pożyczkobiorca z niekorzystną zdolnością kredytową jest w stanie skorzystać z wielu ciekawych alternatyw, a przy uzasadnieniu normalnego planu spłaty otrzymuje kredyt na niezłym oprocentowaniu. Poza tym praktycznie cały rynek kredytowy przejrzysz przez bezpłatne porównywarki multimedialne (integracja wszystkich ofert). W jaki sposób oceniasz rynek kredytowy dla przeciętnego kredytobiorcy w kraju?

Komentarze

Nie ma komentarzy

Posting comments after has been disabled.

© 2021 Lokata Happy, all rights reserved

Website powered by PyroCMS