Dla kogo kredyt hipoteczny?

Opublikowano w 2017-11-16
Napisany przez Site Owner

Kredyt hipoteczny to dla przeciętnego Polaka jedyna możliwość na zakup własnej nieruchomości. Chociaż umowa kredytowa wiąże z bankiem na co najmniej 30 lat, wiele osób decyduje się na ten krok. Co trzeba zrobić aby otrzymać kredyt hipoteczny?

Na początek – wkład własny.

Bez wkładu własnego ani rusz, więc zanim zaczniemy starania o kredyt hipoteczny musimy odłożyć trochę własnej gotówki. Kredyt nie pokryje wszystkich kosztów związanych z zakupem domu, czy mieszkania, dlatego też musimy posiadać oszczędności. Minimalna kwota wkładu własnego to 20% wartości nieruchomości. Oczywiście im wyższy wkład własny tym lepiej. Wysoki wkład własny pozwoli na obniżenie marży kredytowej.

Ile otrzymamy z banku?

Kwota przyznanego kredytu hipotecznego jest zależna od wartości nieruchomości, którą chcemy nabyć, a także od naszej zdolności kredytowej. Na zdolność kredytową wpływają takie czynniki jak: wysokość uzyskiwanych dochodów, rodzaj umowy z pracodawcą, stan cywilny, wiek, wielkość rodziny i oczywiście inne posiadane kredyty. Banki uzyskują informację z Biura Informacji Kredytowej. Tam zawarta jest historia kredytowa każdego kredytobiorcy.

Koszty kredytu hipotecznego.

Wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych zależy od stopy procentowej Wibor i marży banku. Bank decyduje o wysokości swojej marży, natomiast stopa procentowa Wibor nie jest bezpośrednio zależna od banku. Marża jest taka sama przez cały okres kredytowania, stopa procentowa jest zmienna. Poza marżą bank nalicza także prowizję za udzielenie kredytu, która zazwyczaj zostaje pobrana jednorazowo, chociaż może też zostać uwzględniona w spłacanych ratach. Kosztem kredytu jest także konieczność wykupienia ubezpieczenia. Ubezpieczony musi być zarówno kredyt, jak i nieruchomość będąca zabezpieczeniem kredytu. Bank ma także prawo zażądać ubezpieczenia na życie kredytobiorcy.

Zanim podpiszemy umowę.

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej mamy 30 dni na podpisanie umowy z bankiem. Jest to czas który można jeszcze poswięcić na zastanowienie się, bo po podpisaniu umowy nie możemy jej zerwać. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na podpisanie umowy kredytowej, bank może nas obciążyć kosztami przygotowawczymi.

Komentarze

Nie ma komentarzy

Posting comments after has been disabled.

© 2021 Lokata Happy, all rights reserved

Website powered by PyroCMS