Po co mi lokata bankowa?

Opublikowano w 2018-10-16
Napisany przez Site Owner

Jeśli nie masz jeszcze lokaty, być może zastanawiasz się, jaki jest sens jej zakładania. Przecież możesz pieniądze odkładać do skarbonki, sejfu, lub gdziekolwiek indziej. Tak czy siak -odkładasz na czarną godzinę, a więc nie musisz obawiać się o swoją przyszłość. Owszem, istotnie tak jest. Myliłby się jednak ten, kto uważałby, że oszczędzanie na lokacie jest tak samo warte, co oszczędzanie w domu. Otóż dzięki lokacie - możemy sporo zarobić. Oczywiście - włożenie małej ilości pieniędzy na pół roku nie da nam od razu kokosów. Za to włożenie na 3 lata 25 tysięcy złotych przynieść nam może już kilka tysięcy złotych zysku. Brzmi nieco inaczej prawda? Dzięki takiej oszczędności możemy chociażby kupić nowy komputer, pojechać na wycieczkę, czy też zrobić remont w domu i założyć panele. Pozornie więc oszczędzanie oszczędzaniu równe. Okazuje się, że różnice są naprawdę znaczne.

Sprawdzaj szczegóły.

Kluczem do zarobienia czegoś na lokacie bankowej jest przede wszystkim uważne czytanie umowy z bankiem. Nie każda da nam tyle samo. W jednej umowie procent odsetek będzie niższy, w drugiej znacznie wyższy. Różnią się też między sobą okresami kapitalizacji, a także długością trwania umowy. Jeśli tego kroku nie przemyślimy i od razu zdecydujemy się na lokatę długoterminową - powiedzmy 3-letnią, po czym po dwóch latach z niej zrezygnujemy - może okazać się, że stracimy niemal całość odsetek, jaką udało się nam uzbierać. To ogromna strata i powinniśmy dobrze uzbroić się w wiedzę, by takiego błędu nigdy nie popełnić. Choć procent przy lokacie długoterminowej jest przeważnie większy - nie zawsze się nam to opłacić.

Nie zawsze warto brać lokatę długoterminową.

Czasem lokata krótkoterminowa jest znacznie lepszym wyjściem. Złożenie naszych pieniędzy na krótszy okres, za to bycie pewnym, że w tym okresie nie będziemy potrzebowali naszych pieniędzy - pozwoli nam zyskać mniej, ale więcej niż gdybyśmy wcześniej zerwali umowę z bankiem na lokatę długoterminową. Zresztą lokata krótkoterminowa nie jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Możemy też zdecydować się na lokatę progresywną. To lokata, w której procent nie jest stały, a zwiększa się wraz z czasem trwania lokaty. Podpisując umowę na dany czas nie stracimy pieniędzy, jeśli wcześniej zamkniemy lokatę. Wszelkie dotychczas uzbierane odsetki dostaniemy do ręki. Oczywiście jednak procent na początku trwania lokaty jest znacznie niższy niż na jej końcu. Dlatego i tak jeśli to możliwe - lepiej nie rezygnować wcześniej z lokaty, niż jest to zapisane w umowie.

Zawarcie umowy z bankiem na lokatę zawsze będzie dla nas korzystne. Biorąc pod uwagę wyżej zapisane szczegóły danych lokat - najlepiej będzie dla nas, jeśli przyłożymy je do naszych możliwości finansowych, a także do naszych oczekiwań względem lokaty bankowej. Jakąkolwiek jednak byśmy nie wybrali - zawsze będzie to wybór dla nas korzystny, gdyż da nam po prostu zysk. Nawet jeśli nie wielki, to jednak zawsze pomoże on nam uniknąć tak zwanego efektu inflacji, który sprawia, że wartość pieniądza spada.

Komentarze

Nie ma komentarzy

Posting comments after kwartał has been disabled.

© 2021 Lokata Happy, all rights reserved

Website powered by PyroCMS